خبر جدید کنکور سراسری 96

خبر جدید کنکور سراسری 96

خبر جدید کنکور سراسری 96

خبر جدید کنکور سراسری 96
خبر جدید کنکور سراسری 96 خبر جدید کنکور سراسری 96

کنکور سراسری 96

پاسخنامه سوالات کنکور 96

کاهش ۱۱ هزار نفری پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد

دسته بندی : نمونه سوالات
8 views بار

[ad_1]

دکتر مجتبی شریعتی در نشستی که با حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان «کمپین مطالبات دانشجویان دکتری وزارت علوم» در خصوص مطالبات دانشجویان دکتری اظهار کرد: درسال ۱۳۹۳ یک آیین نامه برای فراهم کردن امکان پشتیبانی رفاهی دانشجویان دکترا در وزارت علوم تدوین شد. قبل از آن پژوهانه از طرف معاونت علمی یک بار در طول دوره و به مبلغ ۵ میلیون تومان به تعداد هزار دانشجو در سال به صورت بلاعوض پرداخت می‌شد.

وی در ادامه تصریح کرد: آیین نامه فوق که تصویب شد زمینه برخورداری دانشجویان دکترا از وام ویژه دکتری در تمام مدت تحصیل و برای تمام دانشجویان دکتری روزانه که بخش قابل توجهی از ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل را فراهم کرد. به اعتقاد بنده این وام بر خلاف نامش چندان هم وام نیست، چرا که شرایط گرفتن آن برای دانشجویان بسیار راحت است. این زمینه رفع دغدغه های مالی دانشجویان دکتری را فراهم کرده است.

دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: نکته قابل توجه این است که بازپرداخت  وام پژوهانه دانشجویان دکتری بعد از فارغ التحصیلی دو سال تنفس دارد،‌بطوریکه بعد از ۷ سال، طی ۵ سال بازپرداخت خواهد شد. عملا برای فردی که دکتر این جامعه می‌شود بعد از ۷ سال بازپرداخت چنین وامیدر مقایسه به اینکه اگر می‌خواست از بانک‌ها وام بگیرد یا به همان ۵ میلیون تومان پژوهانه بسنده کند، کار سهلی است.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: پرداخت وام پژوهانه یکی از مولفه های تاثیر گذار برای رفع دغدغه مالیدانشجویان و نیازی آنها به اشتغال حین تحصیل است. البته اگر کسی بیشتر از این مبلغ نیاز داشت می تواند از سایر وام های صندوق مبلغ وام خود را دریافت کند.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس بخشنامه ابلاغی به دانشگاه‌های کشور در سال جاری، هیچ دانشگاهی حق ایجاد رشته جدید دکتری ندارد. در واقع تعداد بالای تعداد دانشجویان ارشد یکی از دلایل این تصمیم بود. مثلا در سوئیس حدود ۷ درصد فارغ التحصیلان به مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌روند. اما در ایران تعداد ۷۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد، و ۱۰۰ هزار دکتری وجود دارد.

به گفته شریعتی،‌ افق شغلی اغلب دانشجویان دکتری  هیات علمی است. در حالیکه سالانه ۳ تا ۴ هزار  متقاضی جذب هیات علمی می شوند که با احتساب جذب‌های دانشگاه آزاد شاید این  میزان به ۵ هزار برسد. در حالیکه سالانه قریب به ۲۵ هزار نفر فارغ التحصیل دکتری داریم.مابقی یا جذب بازار خصوصی می شوند یا در مشاغلی می‌شوند که نیازی به مدرک دکتری ندارند.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: سال ۸۴ جمعیت دانشجویی ۲میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده در بازه ده ساله رسیدیم به ۱۲۰ درصد افزایش و الان ۴٫۵ میلیون دانشجو داریم! در حال حاضر تا ۴ میلیون و ۷۰ هزار کاهش داده ایم که ما در اولین اقدام، ظرفیت آزاد دانشگاه‌های ماموریت گرا از جمله دانشگاه فرهنگیان، علوم قضایی، نظامی، دانشگاههای علوم اسلامی و… را حذف کردیم. بدین معنی که صرفا در حد نیازشان جذب دکتری داشته باشند و پس از فارغ التحصیلی دانشجویان دکتری شان، موقعیت جذب آنها را داشته باشند. اما شیب این تعییرات را نمی‌توان تند کرد! باید با شیب ملایم پیش رفت تا شوک در جامعه ایجاد نشود.

دکتر شریعتی گفت: روند کاهش جمعیت دانشجو در دوره دکتری طی سال‌های اخیر در مقایسه با سایر مقاطع خیلی کم بوده است. اما پذیرش دانشگاه آزاد ۱۱ هزار کاهش داشته است و روند درست پذیرش بر حسب اعلام نیاز است. برای مثال برای رشته های مربوط به جهاد کشاورزی، در مقطع دکتری و ارشد هماهنگی ها با وزارت جهات کشاورزی انجام می شود و مطابق اعلام نیاز این وزارتخانه پذیرش صورت می‌گیرد.

در ادامه این نشست دکتر مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: بر اساس سند جامع نقشه علمی کشور، مطابق سیاست‌های اجرایی ستاد راهبری و بند یک مصوبه این ستادا در سال ۱۳۹۰، تاکید شده که حد الامکان از دریافت کمک‌های بلاعوض به دانشجویان اجتناب شود. بر این اساس ما مصوبه ۱۳۹۳ را جهت پرداخت وام‌های ویژه دکتری تدوین کردیم که گزارشهای رشد مبلغ و گستره پرداخت این وام‌ها از سال ۱۳۹۳ تا کنون نیز در صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم موجود است.

وی گفت: به علت کمبود اعتبار صندوق برای پوشش دادن تمامی متقاضیان، به هم افزایی با بانک دولتی توسعه تعاون روی آوردیم.  که البته در در این زمینه ابتدا مشکلاتی وجود داشت اما با پیگیری صندوق رفاه دانشجویان، مشکلات ضامنین و چک و تنفس و… رفع شد و وام بانک برای مبلغ زیر ۱۵ میلیون صرفا یک ضامن نیاز دارد. بر اساس اعتبار باقیمانده در بانک نیز، در صدد افزایش مبلغ وام بانک هستیم و در شرایط فعلی هر تعداد از دانشجویان متقاضی وام باشند، توانایی پوشش داریم.

رییس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: پیگیری‌های دانشجویان “کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم” در مجلس برای پرداخت اعتبار پژوهانه نتیجه ای حاصل نشد، بنابرین پیشنهاد می کنم افزایش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان را پیگیری کنیم تا بتوان وام بیشتری به دانشجویان ارائه داد. چرا که در مجلس با پرداخت کمک هزینه بلاعوض موافقت نشد.

دکتر صدیقی در خصوص تبعیض بین دانشجویان دکتری دو وزارتخانه علوم وبهداشت از نظر دریافت کمک هزینه نیز اظهار کرد:علت اصلی این تبعیض تفاوت در تعداد دانشجویان دکتری دو وزارتخانه است. وزارت بهداشت به اندازه نیازهای خود دانشجو پذیرش می کند. تعداد کل دانشجویان پزشکیدر کشور برای تمامی مقاطع ۲۵۰ هزار نفر است. در حالیکه دانشجویان تمام مقاطع وزارت علوم ۴ و نیم میلیون نفر می رسد در واقع تعداد ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری در وزارت علوم و ۲۲ هزار دانشجو در وزارت بهداشت مشغول تحصیل هستند.

وی تاکید کرد: وزارت بهدات در هنگام و طول تحصیل برنامه مشخصی برای دانشجویان پیاده می کند بطوریکه طول تحصیل آنها اغلب در بیمارستان‌های آموزشی می باشد،‌ در حالیکه ما از تعداد اندکی از دانشجویان دکتری خود می توانیم به عنوان دستیاران آموزشی در دانشگاه ها استفاده کنیم.

معاون وزیر علوم گفت: بر خلاف تاکید نقشه جامع علمی کشور برای پذیرش درصد بالاتری از دانشجویان دکتری در سیاست اجرایی،‌ ما در وزارت علوم دنبال کاهش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری هستیم.

در پایان این مراسم یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه شهید بهشتی گفت: همانطور که معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کردند دانشجویان دکتری ملزم به حضور تمام وقت در دانشگاه و نیز تعهد عدم اشتغال دارند. اما باید گفت آمار ۱۰۰ هزار نفری دانشجویان دکتری مربوط به کل دانشجویان دکتری روزانه، شبانه، پردیس و… است، در حالیکه این دو تعهد فوق صرفا برای دانشجویان دکتری روزانه برقرار است و به لحاظ قانونی دانشجوی شهریه‌پرداز تعهدی به دانشگاه مبنی بر عدم اشتغال ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: حدود ۳۰ تا ۳۵  هزار دانشجوی دکتری روزانه در کشور مشغول به تحصیل هستند. بنابراین اقدام وزارت علوم برای افزایش مبلغ و پوشش صددرصدی وام نمی‌تواند مشکل دانشجویان را رفع کند. اما باید این پرسش را مطرح کرد که بر اساس کدام محاسبات دانشجو ۴ سال وام می‌گیرد، این در حالی است که در طول دو سال تنفس برای بازپرداخت وام مجبور است سود ۴ درصد بانکی را برای مبلغی که وام گرفته، طی ۵ سال بازپرداخت کند و این روند به نفع دانشجویان نیست؛ چرا که با توجه به وضعیت نابسامان اشتغال دانشجویان دکتری و افزایش مبلغ اقساط بازپرداخت وام،‌ این توجیه به نفع دانشجویان نیست.

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان رشته دکتری حقوق دانشگاه قم خاطر نشان کرد: اقدامات اخیر وزارت علوم در خصوص پرداخت وام به دانشجویان دکتری به منظور حمایت از آنها نمی‌تواند مطابق سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. در واقع طی ۵ سال اخیر وزارت علوم فقط در خصوص پرداخت وام به دانشجویان دکتری گزارش داده است،‌ در واقع همواره وزارت علوم تاکید دارد که این نوع وام بهتر از وام پژوهانه است. در حالی که این بر خلاف خواست دانشجویان است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بر خلاف ادعای وزارت علوم ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری کاهش نیافته است،‌ گفت: سال گذشته تعداد  ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر از ۲۶۰ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه‌ها پذیرش شدند و این آمار امسال به ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر از بین ۲۳۳ هزار نفر بوده است. بنابراین برخلاف ادعای مطرح شده ما کاهش ظرفیت پذیرش دکتری نداشتیم.

[ad_2]

لینک منبع